Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

EKSPONAT MIESIĄCA - ŚREDNIOWIECZNY PIERWOWZÓR ROZKŁADANEJ SOFY !!

Data wydarzenia: 2015-09-02

szlabanek (szlaban, ślubanek, szelbąg lub szelbiąg), – prosty, zwykle ludowy mebel służący w dzień za ławę do siedzenia, a na noc za łóżko. Rozkładanie polegało na podniesieniu siedziska i wysunięciu części przedniej skrzyni wraz z nogami, co odsłaniało jej wnętrze, w którym mieścił się siennik. Mebel ten, choć znany od dawna, okres świetności przeżywał u schyłku XIX i na początku XX w. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa Schlafbank, czyli ława do spania.

Szlabanek prezentowany w Muzeum Regionalnym w Pilźnie pochodzi z początku minionego stulecia. Front skrzyni zdobiony jest dwoma prostokątnymi, wklęsłymi płycinami. Oparcie z ażurowymi prześwitami, z boku poręcze oparte na zaokrąglonych wspornikach. Dar pana Stanisława Wójcika.

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij