Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

MIGAWKI Z DNI WOJENNYCH. PILZNO W CZASIE OKUPACJI NIEMIECKIEJ 1939-1945

Wystawa „Migawki z dni wojennych. Pilzno w okresie okupacji niemieckiej 1939 – 1945” zorganizowana została w ramach 80 rocznicy wybuchu II wojny św., jak również w związku z 665 rocznicą lokacji miasta Pilzna, a także 5 rocznicą otwarcia Muzeum Regionalnego w Pilźnie. Głównym zamierzeniem ekspozycji jest próba prezentacji – przez pryzmat zachowanych eksponatów - najważniejszych wydarzeń i faktów z okresu okupacji niemieckiej w mieście. Odbicie okupacyjnej rzeczywistości, udokumentowanej zdjęciami, mapami, fotokopiami artykułów z ówczesnej prasy. Ukazanie kolejnych dni, miesięcy i lat okupacji, poczynając od zajęcia miasta przez wojska niemieckie, dramatyczną codzienność okupacyjną naznaczoną strachem i terrorem mieszkańców, bezwzględne egzekwowanie okupacyjnego prawa ustanowionego przez okupanta, aż po wyzwolenie miasta. Częścią ekspozycji są również informacje o walkach mieszkańców Gminy Pilzno w okolicznych oddziałach partyzanckich AK, a także wielu frontach II wojny św. Nie zabrakło również oryginalnych militariów i akcesoriów wojskowych z lat II wojny św. Uzupełnieniem ekspozycji jest prezentacja kolekcji obrazów wojennych autorstwa Romana Wojnarskiego – pilźnianina i członka lokalnego oddziału A.K. Urodził się w Pilźnie w 1926 r., a więc w chwili wybuchu wojny miał 13 lat. Zbiór dzieł wojennych artysty tworzy 13 obrazów olejnych, stanowiących swoisty, pełen artyzmu dokument historyczny. Są to sceny z życia mieszkańców Pilzna, uchwycone w chwilach tragicznych, które emocjonalnie wpłynęły na autora. 

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów własnych muzeum, zbiorów Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrkowie, a także kolekcji prywatnych Jacka Wyszyńskiego, Jacka Popiela ps. „Lipek” – żołnierza I Batalionu „Barbara” 16 PP, Małgorzaty Grzybowskiej, Marty Nykiel, Dariusza Klucznika, Jolanty Witkowskiej, a także wielu innych mieszkańców ziemi pilźnieńskiej. Za udostępnienie tych zbiorów serdecznie dziękujemy. Samą wystawę będzie można obejrzeć w muzeum do 28 lutego 2020 r.

Galeria

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij