„PILZNO I ZIEMIA PILZNIEŃSKA NA PRZESTRZENI WIEKÓW”
Ekspozycja obrazująca historię i kulturę Pilzna oraz najbliższych okolic od powstania i lokacji miasta po wiek XX. W skład Ekspozycji wchodzą eksponaty wykopaliskowe, kopie dokumentów pergaminowych - przywilejów i nadań królewskich dla miasta i jego mieszkańców, plany, pieczęcie, fotografie, numizmaty, zabytki kultury materialnej, rzemiosła i rękodzielnictwa, dawnych pilzneńskich cechów i zawodów. Ekspozycję uzupełniają multimedialne prezentacje historii Pilzna. Prezentowane na wystawie dokumenty, fotografie oraz eksponaty pochodzą m. in. ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Archiwum Narodowego w Krakowie, a także wielu osób prywatnych - mieszkańców gminy Pilzno i okolic.
„PILZNO W OBRAZACH STANISŁAWA WESTWALEWICZA”
Obrazy olejne oraz akwarele z lat 1951 - 1962, Stanisława Westwalewicza - artysty malarza, który przez ponad dziesięć lat mieszkał i tworzył w Pilźnie. Są to prace o tematyce pilzneńskiej – plenery, pejzaże, zabytki i architektura miasta, prace o bardzo zgaszonych tonacjach, niemal monochromatyczne, w wąskich gamach ugru, sieny i walorowej bieli. Dzieła ekspresjonistyczne, do pewnego stopnia przypominające krajobrazy Utrillela. Ekspozycję wzbogacają projekty polichromii wykonanej przez artystę w okolicznych świątyniach – m. in. klasztorze oo. Karmelitów w Pilźnie, czy kościele parafialnym w Dobrkowie.
„Stanisław Westwalewicz był żywym, autentycznym malarzem (…)Jego sposób traktowania sztuki, nie jako gry plastycznej, ale sprawy życia i śmierci jest ponad czasem i charakteryzuje tylko prawdziwych artystów niezależnie od epoki.” [Stanisław Potępa]