WYSTAWA PLENEROWA I KONCERT NA RYNKU W PILŹNIE 13. 07. 2015

Data wydarzenia: 2015-07-13

„HONWEDZI I HUZARZY NA POLSKIEJ ZIEMI. Polowe i inne historie 1914 - 1915”

Wyjątkowa wystawa plenerowa, przygotowana w formie komiksu przez Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, oparta na relacjach i zapiskach Ferenca Molnára oraz Lajosa Szádeczkyego Kardossa - dwóch węgierskich korespondentów wojennych z 1914 - 1915 r. Wystawa składa się z 24 kolorowych plansz w jednolitej graficznie szacie, prezentujących relacje z frontu galicyjskiego, opisy polskich miast na linii frontu. Obaj kronikarze nie koncentrują się na wydarzeniach wojennych, a raczej odwiedzają miejsca, w których rozegrały się już bitwy i opowiadają przede wszystkim o codziennym życiu w czasie wojny, o wszelkich aspektach życia frontowego i żołnierskiego; metodach walk i rodzajach broni, ale także o pięknie maltretowanego przez wojnę pejzażu. Przedstawiają tym samym pełniejszy i wiarygodniejszy obraz ówczesnych miast i miasteczek galicyjskich. Komiksowa forma ekspozycji jest znakomitą, atrakcyjną lekcją historii, zarówno dla młodego jak i starszego pokolenia. Wystawę przygotowano z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej.

KONCERT MUZYKI WĘGIERSKIEJ I POLSKIEJ

Wystawie towarzyszył będzie koncert muzyki węgierskiej i polskiej w wykonaniu artystów Filcharmonii Świętokrzyskiej. Serdecznie zapraszamy !!!