Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

MIĘDZY ŻYCIEM A ŚMIERCIĄ - LOSY ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH

Data wydarzenia: 2016-02-29

1 marca w całym kraju obchodzono Narodowy Dzień Pamięci  Żołnierzy Wyklętych – żołnierzy podziemia antykomunistycznego lat 1944 – 1963. Muzeum Regionalne w Pilźnie również włączyło się w organizację uroczystości  i przedsięwzięć na terenie całego powiatu, by oddać cześć niezłomnym i bohaterskim bojownikom o wolną i suwerenną Polskę.

W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Muzeum Regionalne w Pilźnie wspólnie z Domem Kultury zorganizowało dwie edycje spotkań z pilźnieńską młodzieżą – uczniami Publiczne Gimnazjum w Pilźnie, Liceum Ogólnokształcącego  oraz Zasadniczej Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej w Pilźnie. W spotkaniu wzięli udział uczniowie wszystkich trzech szkół wraz z gronem pedagogicznym i dyrekcją, władze miasta i gminy Pilzno w osobie pani burmistrz Ewy Gołębiowskiej oraz pana Krzysztofa Krawca - zastępcy burmistrza, ponadto goście z Dębicy – dyrektor Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji, dr Barbara Pelczar Białek, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy Jan Borek. Nie zabrakła także przedstawicieli lokalnych organizacji patriotycznych i narodowych.

W trakcie spotkań, po krótkim historycznym wprowadzeniu, Grupa wokalno – artystyczna „Safo” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy przedstawiła widowisko artystyczne „Między życiem a śmiercią”, w reżyserii Dominiki Migoń. Po spektaklu uczniowie wysłuchali prelekcji historycznej Macieja Małozięcia – przedstawiciela Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na temat antykomunistycznego podziemia zbrojnego po 1944 r. Po prelekcji wyemitowano film dokumentalny „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia Nadzieja” w reżyserii Sławomira Górskiego. 

Galeria

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij