Niekonwencjonalna wystawa historyczna, przygotowana przez Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, prezentowana na Rynku od 13 do 31 lipca 2015 r. Składała się z 24 kolorowych plansz, prezentujących opowieści i relacje z walk żołnierzy węgierskich na terenie południowo – wschodniej Galicji, podczas I wojny św.
Areną walk toczonych w pierwszych latach wojny przez wojska austro – węgierskie i rosyjskie, był między innymi cały ówczesny Powiat Pilźnieński. Walki były bardzo krwawe, skutkując znacznymi stratami i zniszczeniami. Szczególnie boleśnie odczuwało je miejscowe społeczeństwo. Zniszczono domy i budynki gospodarcze. Wielu mieszkańców, wcielonych do armii austro – węgierskiej z Pilzna i okolic, zostało rannych, wziętych do niewoli bądź zginęło na rozległych frontach trwającej wojny. Zmieniła się całkowicie codzienność ludności cywilnej. Ziemia Pilźnieńska nosi wiele śladów tego okresu – zbiorowych mogił żołnierskich, pozostałości umocnień, okopów zmieniających dawne ukształtowanie terenu.
W setną rocznicę opisywanych wydarzeń przytoczono tamte dzieje i opowieści, oparte na zapiskach dwóch ówczesnych węgierskich korespondentów wojennych – Ferenca Molnára i Lajosa Szadeczkyego Kordossa. Przedstawiają oni relacje z działań militarnych na froncie galicyjskim. Obaj korespondenci opisują polskie miasta na linii frontu, odwiedzają miejsca, w których rozegrały się bitwy, relacjonują wojenną codzienność żołnierzy wcielonych do austro – węgierskiej armii, ale i okolicznej ludności cywilnej. Wojenne relacje wzbogacone są opisami piękna maltretowanego przez wojnę pejzażu.
Oryginalność wystawy polega na sięgnięciu bo bardzo współczesną formę przekazu jaką jest komiks, by opowiedzieć fakty historyczne sprzed stu lat. Komiksowa forma ekspozycji jest znakomitą, atrakcyjną lekcją historii skierowaną zarówno do młodego jak i starszego pokolenia mieszkańców. Wspólni bohaterowie, wspólne porażki, wspólne koleje losu, w myśl powtarzanego od wieków powiedzenia „Polak Węgier dwa bratanki – Lengyel Magyar két jó barát !!” Otwarciu wystawy towarzyszył koncert muzyki polskiej i węgierskiej w wykonaniu artystów Filharmonii Świętokrzyskiej.