„Perfekcyjność niektórych kobiet”, ich umiejętność organizacji codziennych czynności, zabiegów, zadań domowych od wieków zaskakuje tak mężczyzn jak i inne kobiety. Perfekcyjna pani domu ma swoje sprawdzone sposoby na uporanie się z codziennymi obowiązkami. Perfekcyjność jednak dla każdego oznacza co innego, różni się w zależności od charakteru, zamożności, warstwy społecznej.
Wystawa czasowa „Akcesoria perfekcyjnej pani domu XIX/XX w.” prezentuje zdobycze i osiągnięcia techniki dwóch minionych stuleci – sprzęty i akcesoria z rożnych dziedzin domowego życia - prania, sprzątania, prasowania, szycia, przyjmowania gości, prowadzenia życia towarzyskiego, przyrządy niezbędne w kuchni ale i eksponaty związane z ówczesną modą i dbałością o wygląd. Nie zabrakło również kilku przykładów akcesoriów niezastąpionych w dbaniu o sylwetkę, strój i kobiecy „look”, zgodnie z wymogami epoki. [Bo jeśli kobieta z wyższych sfer posiadała perfekcyjnie wyszkoloną służbę, która zajmowała się domem, to jej pozostawała jedynie dbałość o perfekcję stylu, ubioru, zgodnie z ówczesnymi kanonami mody.]
Zgromadzone na wystawie eksponaty są świadectwem tego w jaki sposób - bardziej lub mniej nowoczesny - panie z przełomu stuleci radziły sobie z nawałem codziennych obowiązków, czego używały do podstawowych czynności domowych, by zadbać o dom i rodzinę, czy własny wygląd. Ekspozycja obejmuje ponad dziewięćdziesiąt obiektów z rożnych dziedzin życia. Co szczególnie ciekawe dla pilźnian, na wystawie zaprezentowane zostały oryginalne akcesoria krawieckie i pasmanteria z pierwszych dwóch dziesięcioleci XX w., pochodząca ze sklepu PP. Wojnarskich z Pilzna.
Dopełnienie ekspozycji stanowi szata graficzna - wielkoformatowe projekty przedstawiające sylwetki pilźnianek, utrwalonych na zgromadzonych w muzeum fotografiach archiwalnych, oraz tablice graficzne wykonane na podstawie oryginalnych ogłoszeń prasowych z czasopism i dzienników przełomu XIX i XX w., m. in. „Gazety Narodowej”, „Bluszcza”, „Dobrej Gospodyni”, czy „Kuriera Krakowskiego”.
Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów:
- Muzeum Regionalnego w Pilźnie
- Muzeum Regionalnego w Dębicy,
- Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej
- kolekcji prywatnych mieszkańców Pilzna i okolic.