Pilzno, Muzeum Regionalne w Pilźnie

EKSPONAT MIESIĄCA - JAŚNIE WIELMOŻNI, WIELCE MIŁOŚCIWI

Data wydarzenia: 2019-12-06

Dokument rękopiśmienny – konwent oo. augustianów w Pilźnie

Suplika ojców augustianów z Pilzna do okolicznej szlachty o wsparcie po klęsce żywiołowej i wichurze, która zburzyła zabudowania klasztorne.

Rękopis, dwie karty, dat: 18 Augusti (18 sierpnia) 1718 r., pismo czarnym atramentem, tekst polsko – łaciński, pieczęć opłatkowa z ubytkiem oraz podpis przeora klasztoru, ojca Symplicjana Karkutowskiego, przeora od roku 1716.

Augustiański klasztor w Pilźnie pw.  Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, św. Katarzyny i Barbary Dziewic i Męczennic, założony został z inicjatywy króla Władysława Jagiełły, w marcu 1403 r., który na tę fundację przeznaczył jedną z królewskich parcel w mieście. Organizatorem nowej pilźnieńskiej fundacji był ojciec Filip z istniejącego od 1343 r. na krakowskim Kazimierzu augustiańskiego klasztoru Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Katarzyny. On także został pierwszym przeorem domu w Pilźnie. Obsada pilźnieńskiego konwentu augustianów, na przestrzeni dziejów nigdy nie była liczna, sięgając maksymalnie kilkunastu zakonników. Klasztor i zakonnicy augustiańscy dzielili dolę i niedolę miasta, ulegając kasacji ostatecznie w roku 1832.

W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną. Zamknij